Ukážkové tréningy pre basketbal. Zhrnutie plánu tréningu a tréningu v basketbale Plán-zhrnutie telesnej výchovy na danú tému
Tréningový plán školenia
Skupina SOG-1 Dátum 17.09.2015
Miesto: Športová hala strednej školy Bogolyubov
Téma: Zlepšenie basketbalového držania
Cieľ: posilnenie zdravia zúčastnených, na zlepšenie výkonnosti organizmu.
Úlohy: 1. Formovanie pocitu lopty: zdokonaľovanie cvikov s loptou na mieste a v pohybe;
2. Zdokonaľovanie techniky držania bielej lopty (chytanie, prihrávanie lopty vo dvojici, hádzanie lopty z miesta a v ťahu);
3. Výchova ku kolektivizmu, vytrvalosti, pracovitosti, silnej vôli.
Inventár a vybavenie:basketbalové lopty 10 kusov na skupinu; stopky.
Literatúra na prípravu na vyučovaciu hodinu:
- Komplexný program telesná výchovažiaci v ročníkoch 1-11. Moskva, Osvietenstvo, 2006
- Telesná kultúra. Učebnica pre žiakov 5. – 7. ročníka vzdelávacích inštitúcií. Spracoval V.I. Lyakha, L.E. Lyubomirsky, G.B. Maxson. Moskva. "Osvietenie", 1997
- Mladý basketbalista. Príručka pre trénerov, vyd. Yakhontova E.R. Moskva. "Telesná kultúra a šport", 1987
- Špeciálne cvičenia pre basketbalistov. Grasis A., Moskva, "Fyzická kultúra a šport", 1967
- Basketbal. Koncepty a analýza. Cozy B., Power F., Moskva, "Fyzická kultúra a šport", 1975
č. p / p | Vecný obsah programu | Dávka | Organizačné a metodické pokyny |
Úvodná časť lekcie Budova. Bezpečnostné inžinierstvo. B) Stanovenie cieľa a cieľov vyučovacej hodiny na zvýšenie úrovne motivácie žiakov-športovcov B) Zahrejte sa: Cvičenie na prípravu väzov a svalov na tréningovú prácu (strečing) | 7-10 min 1 minúta 2 minúty 5 minút | Kresliť do vzhľad vysporiadať sa s Strečing sa považuje za dokončený, keď je vo svaloch pocit „tepla“. |
|
Hlavná časť ALE) Formovanie pocitu lopty: Okolo trupu Hoďte pred seba pod nohy, aby ste zachytili za chrbtom Zdvihnite loptu z podlahy a driblujte (vpravo, vľavo) Nosenie lopty pred sebou Dribling s loptou pod nohami „osmičky“ Dribling s loptou pravou (ľavou) rukou po hale Striedavo driblovanie s loptou B ) Zlepšenie techniky držania bielej lopty: Chytanie a prihrávanie lopty dvoma rukami od hrudníka v pároch na mieste (s odrazom od podlahy) Chytiť a prejsť jednou rukou z ramena Chytanie a prihrávka s výpadom do strany s odrazom od podlahy (pravá a ľavá noha) Dribling s loptoupartner, zastavenie výskoku, rotácia okolo svojej osi, podanie lopty dvoma rukami od hrudníka AT) Zlepšenie hodu v pohybe po dvoch krokoch: Hod po driblingu (pravá a ľavá ruka) Prevedenie hodu po víťazstve späť s partnerom; Stred prsteňa G) Trestné hody vo dvojiciach. Na jednom krúžku fungujú dva páry. D) Kontrolné cvičenie: hodí na kruh opúšťa 3-sekundovú zónu-hráč hodí loptu na signál trénera stredná vzdialenosť na kruhu, zdvihne loptu, presunie sa na opačnú stranu, čím opustí 3-sekundovú zónu a tiež vhodí loptu do ringu. Na celú úlohu máte 30 sekúnd. E ) Mobilná hra „Ten Gears“ Žiaci sú rozdelení do 2 tímov. Pravidlá sú pre jeden tím, aby dokončil desať po sebe idúcich prihrávok bez driblingu. Ak druhý tím zachytí loptu, skóre sa začína znova a všetko ostatné je v súlade s pravidlami basketbalu G) Vzdelávacia hra | 60 min 10-20 krát 10-20 krát 10 krát 10-20 krát 3 krát 10-20 krát 10-20 krát 1 minúta 1 minúta 10 min 8-10 prevodov 5-8 krát 10 krát Päť krát 10 min 3-4 krát
3 min 10 min 10 min | Každý študent si vezme loptu; na úrovni hrudníka; do výšky narovnaných rúk, zmena vzdialenosti; široký postoj Sledujte štetec zmeniť ruky s výmenou rúk začnite za chrbtom dodržuj vzdialenosť zmeniť dominantnú ruku Pripomeňte si polohu tela v postoji basketbalistu. Práca so štetcom Odkryte lakeť od pasívneho obrancu Venujte pozornosť joggingu, zdvihnutý lakeť na úrovni ramien Obráťte sa na prácu nôh Ovládajte polohu lakťa a ruky počas hodu Uistite sa, že účastníci opustia 3-sekundovú zónu Uistite sa, že nedochádza k driblovaniu, nahlas píšte skóre hry. |
|
Záverečná časť A) Trestné hody. 10 výstrelov každý. B) strečing. C) Zhrnutie lekcie. | 10 min. | Ovládajte lakeť, ruku, trajektóriu lopty. Počítajte iba čisté zásahy. Každé cvičenie sa vykonáva najmenej 20 sekúnd. Zaznamenajte výkon každého študenta-športovca. |
|
Celkom: | 80 min |
Tréner-učiteľ Popov V.V.
Anna Khaliulina
Zhrnutie lekcií o výučbe basketbalovej hry pre deti z prípravnej skupiny
Úlohy:
1. Naučte sa pravidlá hry, predstavte stránku.
2. Opravte techniku driblingu, hádzania a chytania.
3. Pestovať cieľavedomosť, vytrvalosť, sebadôveru.
4. Rozvíjať presnosť, koordináciu pohybov.
Vybavenie: loptičky podľa čísla deti, kolky,
Dávkovanie
I. úvod
"Slnko vyšlo spoza rieky" Mierne verbálne "1, 2, 3 - bež!"
"Nájdite svoju farbu"(hra s behom podľa princípu )
Mierny rozptylový beh!
basketbalový hráč
II. Hlavná časť
1. Vonkajší rozvádzač Komplex č.1 (žiadne položky)
2. "Do ruky - posaďte sa" (prihrávanie a chytanie lopty) 3r. Mierne rozdelenie deti na 2 stĺpcoch
3. "Guľový tunel" (gúľanie lopty medzi nohami) 3r. Rýchle deti sú rozdelené do 2 tímov (v stĺpcoch, nohy od seba. herná úloha: prvé dieťa dokotúľa loptu do posledného, posledné berie loptu, beží s loptou, stáva sa prvým, opäť dokotúľa loptu do posledného atď. Koho tím sa rýchlo vráti do pôvodnej zostavy
4. Vhadzovanie lopty dovnútra basketbalová doska nainštalovaný na rôzna výška 2p mierne
5. Dribling, chôdza, beh 2p Mierne
6. "Prúd". Beh, ruka v ruke, pol otáčky, ku kuželkám (vzdialenosť ku kolkám - 10 m) 2 str. Rýchly beh držiac sa za ruky, napoly otočený, k vizuálnemu orientačnému bodu. Ktorý tím prejde vzdialenosť rýchlejšie bez pretrhnutia reťaze a vráti sa späť
7. Chytanie lopty po náraze do steny 2p Mierne
III. záverečná hra
"Pasca so stuhou" 2-3r. Rýchlo
Zhrnutie lekcií o výučbe basketbalovej hry
2. Lekcia v prípravnej skupine
Úlohy:
1. Naučte sa hádzať loptu basketbalový kôš.
2. Opravte zručnosť driblingu.
3. Rozvíjať rýchlosť, obratnosť, oko
4. Kultivujte pozornosť.
Vybavenie: lano, kôš, lopty podľa počtu deti
Dávkovanie
Organizačné a metodické pokyny
I. úvod
"hadí" (beh medzi hráčmi; vzdialenosť medzi hráčmi pri natiahnutých rukách) 4r. Rýchle vyrovnanie v 2 riadkoch pre 1. a 2. číslo. 1. čísla - na mieste; 2-$ - behajte okolo. Koho odkaz je rýchlejší. Potom sa čísla obrátia:
1-e - pobehovať;
2. - na mieste
"Reverse" (6; 9; 12) .herná úloha
II. Hlavná časť
1. Vonkajší rozvádzač Komplex č.2 (s malými loptičkami)
2. "Buď múdry!" Vzdialenosť - 6 m (dribling s prekážkami - "lano", zaujať nízky postoj) 4p. Mierne Deti stoja na postrannej čiare vo dvojiciach vzadu na hlave. Prví hráči majú lopty. herná úloha: hráči (najprv) loptičky vedú k lanu vo vysokom postoji, prechádzajú popod lano v nízkom postoji; potom zakrúžkujte kolík, vráťte sa a odovzdajte loptičky svojim partnerom. Čia dvojica je rýchlejšia
3. "Ktorý odkaz je väčší" (hodiť loptu do koša na povel)
Mierne
Deti sú rozdelené do 2 tímov. Každé dieťa má loptu. Družstvá stoja v kolónach pred košmi vo vzdialenosti 1,5 m od nich. herná úloha: prvé dieťa hodí loptu ľubovoľným spôsobom do koša, chytí ju a postaví sa na koniec stĺpca. Potom hodí druhú atď. Čí tím strelí do koša viac lôpt
4. Hádzanie lopty cez sieť alebo lano natiahnuté cez hlavu dieťaťa (ľubovoľne) 2p Stredná
5. Skákanie s loptičkami medzi nohami 2p Mierne
6. "Ostré šípy" (odpálenie lopty do obruče, vzdialenosť - 6 m)
Mierne
Deti stoja v rade na postrannej čiare s loptou v rukách. Pred každým vo vzdialenosti 6 m leží obruč. Na signál deti hodia loptu do obruče. (dve ruky od hrudníka, jedna ruka od ramena). Vyhráva ten, kto trafí loptu do obruče najviac.
7. Hádzanie lopty do koša po zavedení 2p Mierne
III. Záverečná časť
Chôdza Chôdza s úlohami: na špičkách, na podpätkoch, s vysokými kolenami. Na signál - zaujmite stanovisko basketbalový hráč
Zhrnutie lekcií o výučbe basketbalovej hry
3. Lekcia v prípravnej skupine
Úlohy:
1. Opravte pravidlá hry;
2. Zdokonaliť techniku držania lopty v spolupráci s ostatnými hráčmi.
3. Formujte túžbu dosiahnuť pozitívne výsledky;
4. Pestujte si vytrvalosť, cieľavedomosť.
5. Rozvíjať presnosť, koordináciu pohybov.
Vybavenie: loptičky podľa čísla deti, 2 vlajky, 2 obruče
Dávkovanie
Organizačné a metodické pokyny
I. úvod
"Slnko vyšlo spoza rieky" (beží voľne, rýchlo sa zoraďte blízko svojej obruče)2-3r Stredná Do slov: „Slnko vyšlo spoza rieky, rozsypalo zlaté prstene. Kto ide za rieku, prsteň nájde, “deti sa voľne pohybujú po sále všetkými smermi. Na účet "1, 2, 3 - bež!", - sú postavené v 3 kruhoch, pozdĺž vopred určeného stredu. Obruče sa rozptýlia čo najďalej od seba
"semafor" (k červenému zaujať stanovisko basketbalový hráč) 3-4r. Rýchlo Deti behajú všade. Učiteľ zdvihne červenú vlajku - deti sa zastavia a zaujmú stanovisko basketbalový hráč
II. Hlavná časť
Vonkajší rozvádzač Complex №3 (s malými loptičkami)
"Chyť, hádž - nenechaj spadnúť!" (hádzanie lopty jeden druhému rôzne cesty : tempom, z rôznych a. str.) 3-6 str. Mierne Deti stoja v dvoch radoch oproti sebe, loptičky v prvej línii. Na signál si hráči začnú hádzať loptičky. Ktorá dvojica nebude púšťať loptičku dlhšie? Hádzanie lopty:
a) oboma rukami z hrude,
b) oboma rukami z hrude,
sedenie, nohy od seba;
c) oboma rukami v ľahu
na žalúdku
"Chráňte loptu" (vzdialenosť medzi deťmi - 8 m). Dribling, lopta s odporom nepriateľa 2p. Mierne cvičenie vykonávané vo dvojiciach: jeden dribluje s loptou, druhý sa mu snaží loptu zobrať. Len čo sa mu to podarí, sám začne driblovať a jeho partner sa stáva obrancom
"psi" (vzdialenosť medzi deťmi - 4 m) 3r.
Mierne
Deti sú rozdelené do tímov po 3 osoby. 2 vodiči si hádžu loptu, "pes" (tretie dieťa) mal by ho chytiť. Úlohy sa obrátia trikrát
Udieranie loptičky na podlahu jednou rukou a jej chytenie oboma rukami 2p. Mierne
hranie mini basketbal 5 r.
III. záverečná hra
"Pole - krúžok" (sedavé hry) 1p- Mierne deti stoja roztrúsené po celom areáli. Na povel "Lúka!"čupnú, na povel sa rukami dotýkajú podlahy "Zvoňte!" zdvihnite sa na prsty, ruky hore
Zhrnutie lekcií o výučbe basketbalovej hry
4. Lekcia v prípravnej skupine
Úlohy:
1. Naučte sa orientovať v hernom priestore
2. Upevniť zručnosť driblingu v pohybe, prihrávania a chytania lopty;
3. Formujte potrebu a túžbu hrať sa basketbal.
4. Rozvíjať rýchlosť reakcie, obratnosť, oko
5. Kultivujte pozornosť.
Vybavenie: lano, sieť, lopty podľa počtu deti, obruč.
Dávkovanie
Organizačné a metodické pokyny
I. úvod
Chôdza s bočnými krokmi, dopredu, dozadu, výpady 30s Stredná
"Reverse" (beží traja spolu, ruka v ruke, polovičná otáčka; vzdialenosť - 6 m) 3r. Rýchle deti sú rozdelené do 2 tímov, ktoré sú postavené v stĺpcoch. Počet členov tímu je násobkom 3 (6; 9; 12) .herná úloha: prví traja bežia okolo kolky a sú na konci kolóny, potom druhí atď. Koho tím sa rýchlejšie vráti do pôvodnej formácie
"Nájdite svoju farbu"(hra s behom podľa princípu "Čí odkaz sa zhromažďuje rýchlejšie")
Mierny rozptylový beh!
1) Stavať na signáli v radoch blízko nich
2) Stavanie na signál okolo;
3) Stavať v kolóne, zaujať postoj basketbalový hráč
II. Hlavná časť
Vonkajší rozvádzač Komplex č.4 (s veľkými loptičkami)
"Do ruky - posaďte sa" (prihrávanie a chytanie lopty) 3r. Mierne rozdelenie deti na 2 stĺpcoch. Oproti nim stoja vodiči s loptou v rukách. Na signál hodia loptu deťom, stáť ako prvý v tíme; tí, ktorí chytili loptu, vrátia ju vodičovi a prevezmú dôraz prikrčením. Vodič hodí loptu druhému atď. Koho tím prihrá loptu rýchlejšie
"nárazy" (skákanie na dvoch nohách do obruče, obruče sú striedavo)
Rozdeliť deti pre 2 družstvá.herná úloha: na signál prvý skáče z obruče na obruč na oboch nohách, prebehne okolo vlajky, beží späť a odovzdáva štafetu ďalšiemu a sám sa postaví na koniec kolóny. Koho tím je rýchlejší
"Robiť rýchlejšie" (plaziť sa medzi stojace nohy s rolovaním obručou, prenos loptičiek)
Rýchle deti stoja v 2 stĺpoch, nohy od seba. Pred stĺpom je obruč a vo vzdialenosti 5 m na čiare je lopta. herná úloha: na signál sa poslední hráči plazia medzi nohami vpredu stojaci hráči, zdvihnite obruč, otočte ju k lopte a zastavte ju na čiare, vezmite loptu do rúk a bežte späť k svojmu stĺpu, dajte loptu pred ňu a staňte sa prvým atď. návrat do východisková pozícia
Dribling s loptou okolo vás 2p. Mierne
Prihrávanie lopty jednou rukou (ďalší vzadu) kvôli hlave 2p. Mierne
Chytanie lopty a prihrávanie jednou rukou z hrude (v pohybe)
Mierne
III. Záverečná časť
ABSTRAKT №70
Basketbalový tréning pre GNP-1 (dievčatá)
(tréner-učiteľ MOUDOD "DYuSSh" Alexey Anatolyevich Golendukhin)
Cieľ:
Úlohy: 1. Výučba techniky pohybu, technika kombinačných techník: dribling, hádzanie, zbieranie lopty.2. Rozvoj koordinačných, rýchlostných, rýchlostno-silových vlastností.3. Výchova k aktivite, samostatnosti, kolektivizmu.Typ lekcie: Vzdelávacie. Kontrola kvality, konsolidácia a zovšeobecnenie študovaného, závery. Sekvenčná štúdia vzdelávací materiál podľa plánovaného plánu.
Číslo lekcie:№70.dátum kurzu: 02/09/2011 Čas lekcie: 16:05-17:35 Spôsob konania:miesto: Telocvičňa MOU "Stredná škola č. 23", obec Glinskoye
inventár: Basketbalové lopty, stojany.
Trávenie času: 90 min.
Časť
lekciu
ABSTRAKT
basketbalový tréning
pre skupinu žiakov 8. ročníka Lýcea č. 180 "Polyfórum", Mesto Jekaterinburg
súťažiaci: tréner-učiteľ MOUDOD "DYuSSh" Rezh, región Sverdlovsk
Alexej Anatolievič Golendukhin
Cieľ: Nácvik zručností osvojenia si prvkov techniky diaľkových hodov v basketbale.
Úlohy:
1. Výučba techniky pohybu, technika kombinovania techník: dribling, prihrávka, hádzanie, zbieranie lopty, skupinové interakcie pred vhadzovaním. Zdokonaľovanie techniky striel z hry.
2. Rozvoj koordinačných, rýchlostných, rýchlostno-silových vlastností, silových vlastností.
3. Výchova k aktivite, samostatnosti, kolektivizmu.
Typ lekcie: Kombinované. Povolanie zovšeobecňovania, systematizácie, testovanie a oprava vedomostí a zručností.Štúdium vzdelávacieho materiálu podľa plánovaného plánu.
Číslo lekcie:№1.
dátum kurzu: 25.04.2011 Čas lekcie: 09.10-09.50 hodSpôsob konania: Frontálne, skupinové, streamingové, individuálne, herné.
miesto:Športová hala lýcea č. 180 "Polyforum", Jekaterinburg
inventár: Basketbalové lopty, tribúny na dribling, basketbalové dosky.
Trávenie času: 40 min.
Časť
lekciu
Sekcie: Šport v škole a zdravie detí
Vzdelávacie:
- naučiť sa chytiť a prihrať loptu na mieste a v pohybe;
- výučba techniky driblingu striedavo pravou a ľavou rukou;
- rozvoj motorických vlastností prostredníctvom štafetových pretekov s prvkami basketbalu a basketbalových hier.
Wellness:
- tvorenie správne držanie tela;
- vzdelanie správne dýchanie pri cvičení počas doba chodu, ORU.
Vzdelávacie:
- výchova k schopnosti vykonávať kolektívne akcie.
- podporovať pocit zodpovednosti za pridelenú úlohu.
inventár: basketbalové lopty, stopky, píšťalka, stojany.
Počas vyučovania
Dávkovanie | Organizačné a metodické pokyny |
|
Prípravná časť | 12 min. | |
1. Stavba. pozdravujem. Ciele lekcie podávania správ | Lopatky sú sploštené, tešte sa, prítomnosť uniforiem, topánok, identifikácia pacientov | |
2. Chôdza, jej odrody so zmenou polohy rúk: - na prstoch, rukách do strán; |
2 minúty. | Udržujte správne držanie tela, hlavu držte rovno, nehrbte sa. Nasleduj svoj dych. Prejdite na normálnu chôdzu. Povel: "Normálna chôdza - MAREC!" |
3. Beh v priemernom tempe. - bočné kroky ľavá strana dopredu; |
2 minúty. | Zarovnanie v stĺpci, dodržujte vzdialenosť. Sledujte správne prevedenie bočného kroku, noha je umiestnená od špičky, ruky na opasku, sledujte polohu tela pri behu |
4. Budova pre vonkajší rozvádzač. | ||
Východisková poloha - nohy na šírku ramien; 1-2-3 - zdvihnite sa na prsty, ruky dopredu nahor; 4 - východisková poloha |
4-6 krát | Nadýchnite sa. Výdych |
Východisková poloha - hlavný stojan; 1-2 - ramená s oblúkmi dopredu nahor, pravá noha späť k päte; 3-4 - východisková poloha |
6-8 krát | Vyšplhajte sa na prsty na nohách - vyššie. |
Východisková poloha - hlavný postoj, ruky k ramenám; 1–4 – kruhové rotácie ruky dopredu; 5–8 - rovnaký chrbát |
6-8 krát | Kruh sa vykonáva v plnej amplitúde |
Východisková poloha - hlavný postoj, pravá ruka hore, ľavá ruka dole; 1-2 - únos vpravo; 3-4 - to isté s ľavou |
6-8 krát | Paže rovno |
1-2 - sklon trupu doprava; 3-4 - to isté vľavo |
6-8 krát | Lopatky sú spojené, lakte sú presne do strán, chrbát je rovný. |
Východisková poloha - nohy na šírku ramien, ruky na opasku; 1 - naklonenie doľava; 2 - naklonenie dopredu; 3 - naklonenie doprava; 4 - východisková poloha |
6-8 krát | Neohýbajte nohy |
Východisková poloha - hlavný postoj, ruky na opasku. Skákanie na prstoch; 1-4 - vľavo; 5–8 - vpravo |
4-5 krát | Jemne skáče na špičkách |
Hlavná časť | 30 minút. | |
1. Naučiť sa chytiť a prihrať loptu na mieste | 8 min. | Formácia v dvoch líniách. Učiteľ predvádza niekoľko spôsobov odovzdania lopty na mieste, spojené s krátkym, ale zrozumiteľným výkladom. |
- napodobňovanie chytania a prihrávania lopty; | Položte chodidlá správne (prsty smerujú dopredu), kolená pokrčené. Paže sú ohnuté, ruky smerujú dopredu do strán. |
|
– prihrávanie dvoma rukami od hrudníka – chytanie dvoma rukami; | Pri chytaní natiahnite ruky, chyťte loptu prstami, pokrčte lakte, loptu k hrudníku. | |
- prihrávanie lopty oboma rukami s odrazom od podlahy - chytanie oboma rukami. | Chytanie po odraze: nohy pokrčte viac, ruky smerujú dole – dopredu, ruky tvoria „lievik“ na prijatie lopty | |
2. Výučba techniky driblingu | 8 min. | Dribling – postup hráča s loptou, udieranie do loptičky jednou alebo dvoma rukami striedavo (dribling). Typ a rýchlosť driblingu prispôsobte situácii |
Učiteľ predvádza správne prevedenie driblingu, postavenie pri dotyku lopty a ovládanie lopty. | V kombinácii so stručným a prístupným vysvetlením | |
- pravá a ľavá ruka; - so zmenou smeru; - so zmenou výšky odrazu; - so zmenou rýchlosti. |
Významné chyby v driblingu: ruka je priložená k lopte úderom (fackom); nesprávna koordinácia práce rúk a nôh, neschopnosť ovládať loptu bez neustálej vizuálnej kontroly | |
3. Rozvoj motorických vlastností. relé: - Študenti sa zoradia do dvoch stĺpcov. Dribling sa vykonáva na signál pravá ruka bočnými krokmi ľavou stranou vpred, dosiahnutím stojana, vymeňte ruky a pokračujte v driblovaní ľavou pravou stranou vpred, ďalší účastník dostane loptu a zopakuje to isté. |
10 min. | Dávajte pozor na polohu ruky pri driblovaní lopty ľavou rukou |
- Tímy sa zoradia do stĺpca jeden po druhom na opačných stranách haly. Pred každým stĺpcom sú vo vzdialenosti štyria hráči 1-1,5 m od seba. Na signál prvý člen každej kolóny dribluje s loptou okolo každého hráča. Vracia sa tak. späť a prihrať loptu |
Dribling sa dá robiť pravou aj ľavou rukou, pričom si loptu zakryjete pasívne alebo aktívne stojacim hráčom | |
Možnosti hry: – po sledovaní hráčov vykonajte tri prihrávky zo steny; |
Dribling je možné robiť pravou alebo ľavou rukou, s vizuálnou kontrolou alebo bez nej. | |
Záverečná časť | 3 min. | |
Stavba v jednej línii. Zhrnutie lekcie. Oznámte a nastavte známky na lekciu. Domáca úloha. Organizovaná starostlivosť od športová hala | Označiť najlepších, aktívnych študentov. |
Sekcie: Šport v škole a zdravie detí
Vzdelávacie:
- naučiť sa chytiť a prihrať loptu na mieste a v pohybe;
- výučba techniky driblingu striedavo pravou a ľavou rukou;
- rozvoj motorických vlastností prostredníctvom štafetových pretekov s prvkami basketbalu a basketbalových hier.
Wellness:
- formovanie správneho držania tela;
- výučba správneho dýchania pri cvičení pri behu, ORU.
Vzdelávacie:
- výchova k schopnosti vykonávať kolektívne akcie.
- podporovať pocit zodpovednosti za pridelenú úlohu.
Vybavenie: basketbalové lopty, stopky, píšťalka, stojany.
Počas vyučovania
Dávkovanie | Organizačné a metodické pokyny |
|
Prípravná časť | 12 min. | |
1. Stavba. pozdravujem. Ciele lekcie podávania správ | Lopatky sú sploštené, tešte sa, prítomnosť uniforiem, topánok, identifikácia pacientov | |
2. Chôdza, jej odrody so zmenou polohy rúk: - na prstoch, rukách do strán; |
2 minúty. | Udržujte správne držanie tela, hlavu držte rovno, nehrbte sa. Nasleduj svoj dych. Prejdite na normálnu chôdzu. Povel: "Normálna chôdza - MAREC!" |
3. Beh v priemernom tempe. - bočné kroky ľavá strana dopredu; |
2 minúty. | Zarovnanie v stĺpci, dodržujte vzdialenosť. Sledujte správne prevedenie bočného kroku, noha je umiestnená od špičky, ruky na opasku, sledujte polohu tela pri behu |
4. Budova pre vonkajší rozvádzač. | ||
Východisková poloha - nohy na šírku ramien; 1-2-3 - zdvihnite sa na prsty, ruky dopredu nahor; 4 - východisková poloha |
4-6 krát | Nadýchnite sa. Výdych |
Východisková poloha - hlavný stojan; 1-2 - ruky vyklenuté dopredu nahor, pravá noha späť na palec; 3-4 - východisková poloha |
6-8 krát | Vyšplhajte sa na prsty na nohách - vyššie. |
Východisková poloha - hlavný postoj, ruky k ramenám; 1-4 - kruhové rotácie s rukami dopredu; 5–8 - rovnaký chrbát |
6-8 krát | Kruh sa vykonáva v plnej amplitúde |
Východisková poloha - hlavný postoj, pravá ruka hore, ľavá ruka dole; 1-2 - únos vpravo; 3-4 - to isté s ľavou |
6-8 krát | Paže rovno |
1-2 - sklon trupu doprava; 3-4 - to isté vľavo |
6-8 krát | Lopatky sú spojené, lakte sú presne do strán, chrbát je rovný. |
Východisková poloha - nohy na šírku ramien, ruky na opasku; 1 - naklonenie doľava; 2 - naklonenie dopredu; 3 - naklonenie doprava; 4 - východisková poloha |
6-8 krát | Neohýbajte nohy |
Východisková poloha - hlavný postoj, ruky na opasku. Skákanie na prstoch; 1-4 - vľavo; 5–8 - vpravo |
4-5 krát | Jemne skáče na špičkách |
Hlavná časť | 30 minút. | |
1. Naučiť sa chytiť a prihrať loptu na mieste | 8 min. | Formácia v dvoch líniách. Učiteľ predvádza niekoľko spôsobov odovzdania lopty na mieste, spojené s krátkym, ale zrozumiteľným výkladom. |
- napodobňovanie chytania a prihrávania lopty; | Položte chodidlá správne (prsty smerujú dopredu), kolená pokrčené. Paže sú ohnuté, ruky smerujú dopredu do strán. |
|
– prihrávanie dvoma rukami od hrudníka – chytanie dvoma rukami; | Pri chytaní natiahnite ruky, chyťte loptu prstami, pokrčte lakte, loptu k hrudníku. | |
- prihrávanie lopty oboma rukami s odrazom od podlahy - chytanie oboma rukami. | Chytanie po odraze: nohy pokrčte viac, ruky smerujú dole – dopredu, ruky tvoria „lievik“ na prijatie lopty | |
2. Výučba techniky driblingu | 8 min. | Dribling – postup hráča s loptou, udieranie do loptičky jednou alebo dvoma rukami striedavo (dribling). Typ a rýchlosť driblingu prispôsobte situácii |
Učiteľ predvádza správne prevedenie driblingu, postavenie pri dotyku lopty a ovládanie lopty. | V kombinácii so stručným a prístupným vysvetlením | |
- pravá a ľavá ruka; - so zmenou smeru; - so zmenou výšky odrazu; - so zmenou rýchlosti. |
Významné chyby v driblingu: ruka je priložená k lopte úderom (fackom); nesprávna koordinácia práce rúk a nôh, neschopnosť ovládať loptu bez neustálej vizuálnej kontroly | |
3. Rozvoj motorických vlastností. relé: - Študenti sa zoradia do dvoch stĺpcov. Na signál sa loptička dribluje pravou rukou s bočnými krokmi ľavou stranou dopredu, dosiahne stojan, vymení ruky a pokračuje v driblovaní ľavou pravou stranou dopredu, ďalší účastník dostane loptu a zopakuje to isté. |
10 min. | Dávajte pozor na polohu ruky pri driblovaní lopty ľavou rukou |
- Tímy sa zoradia do stĺpca jeden po druhom na opačných stranách haly. Pred každým stĺpcom sú vo vzdialenosti štyria hráči 1-1,5 m od seba. Na signál prvý člen každej kolóny dribluje s loptou okolo každého hráča. Vracia sa tak. späť a prihrať loptu |
Dribling sa dá robiť pravou aj ľavou rukou, pričom si loptu zakryjete pasívne alebo aktívne stojacim hráčom | |
Možnosti hry: – po sledovaní hráčov vykonajte tri prihrávky zo steny; |
Dribling je možné robiť pravou alebo ľavou rukou, s vizuálnou kontrolou alebo bez nej. | |
Záverečná časť | 3 min. | |
Stavba v jednej línii. Zhrnutie lekcie. Oznámte a nastavte známky na lekciu. Domáca úloha. Organizovaný výstup z telocvične | Označiť najlepších, aktívnych študentov. |