Hodiny telesnej výchovy v lete v skupine seniorov. Dlhodobý plán práce na letné rekreačné obdobie

MKDOU "Podgorensky materská škola č. 1"

Súhrn hodín telesnej výchovy na ulici v seniorská skupina

opatrovateľka

Trepyshko E.A.

2016

Programové úlohy:

1. Akumulujte a zovšeobecňujte motorické skúsenosti:

Udržujte vzdialenosť pri chôdzi a behu;

Na dosiahnutie vedomého, aktívneho, so správnym svalovým napätím vykonávanie všetkých typov cvičení.

2. Rozvíjať u detí fyzické vlastnosti: všeobecná vytrvalosť, rýchlosť, sila, koordinácia.

3. Formujte vedomú potrebu motorická aktivita.

Kurz telesnej výchovy

Zarovnanie.

Chlapi pekne sa postavte, upravte si ponožky, narovnajte ramená, vyrovnajte chrbát.

Pozdravme sa. Telesná výchova! (Ahoj)

1) Odbočili sme doprava, krokový pochod.

2) Zdvihnite sa na prsty, ruky do strán, dýchajte nosom.

3) Sadnite si, ruky vpred – chôdza v polodrepe.

4) Veľké kroky – chôdza veľkými krokmi.

5) Zdvihnite kolená vysoko.

6) beh.

O.R.U.

1. Prvé cvičenie "Squeeze the bump."

Východisková pozícia: chodidlá na šírku ramien, ruky vystreté dopredu. Hrbolček najskôr stlačíme jednou rukou: „Raz, dva, tri.“ Hrbolček sme presunuli do druhej ruky. Stlačiť: "Jeden, dva, tri"

Začali sme.(2-3 krát) Spustili sme ruky. Otrasený. A cvičenie opakujeme znova.

2. Druhé cvičenie „Posuňte hrbolček“

Východisková poloha: nohy na šírku ramien, ruky dole. Vstali sme na nohách, ruky hore, posunuli hrbolček. Spustili ruky.

Začalo (8-10 krát).

3. Tretie cvičenie „Ukáž aký krásny hrbolček“ Squat.

Východisková poloha: päty k sebe, prsty od seba. Posadili sa, ukázali buchot, postavili sa.

Začalo (8-10 krát)

4. Štvrté cvičenie „Naklonenie nadol“

Východisková poloha: chodidlá na šírku ramien. Sklonili sa, dali hrbolček, narovnali sa, ukázali ruky. Pri predkláňaní sa snažte neohýbať nohy.

Začalo (8-10 krát)

5. Piate cvičenie "Naklonenie na stranu."

Východisková poloha: chodidlá na šírku ramien. Vezmite hrbolček medzi dlane, zdvihnite ruky nahor, nakloňte sa doprava, narovnajte sa a potom doľava.

Začalo (8-10 krát)

6. Šiesty cvik skáče " Smiešni chlapci»

Položte hrbolček na zem. Skáčeme, nohy od seba, spolu.

Začalo (8-10 krát).

7. Dychové cvičenia

Teraz vezmite šišky a vráťte ich na miesto.

Poďme bežať, nezabudnite dýchať nosom (beh). Chôdza. Nadýchnime sa – nádych – výdych.

Dostali sa do radu.

Bolo zaujímavé hrať, rozcvičovať sa. Teraz dokážeme ľahko prekonať všetky prekážky.

Budete potrebovať:

1. Prejdite cez kocky.

2. Vlezte do obruče.

3. Preskočte vrecia (skáčeme na dvoch nohách, ruky vzad, skok, ruky dopredu).

4. Chôdza po kľukatej ceste (hadia chôdza)

- Teraz si zahráme hru "Liška Bystrouška" (2-3 krát)

Och, chlapci, hrali sme s vami dobre, ale vy a ja musíme dokončiť ešte jednu úlohu.

AKO TO IDE?

Ukážte palcom oboch ich rúk smerom nahor.

- Ako sa máš? - Páči sa ti to!

marca.

- ako beháš? - Páči sa ti to?

Bežte na mieste.

- Spíte v noci? - Páči sa ti to!

Spojte dlane a položte na ne hlavu (líce)

- Ako berieš? - Páči sa ti to!

Pritlačte ruku k sebe.

- dávaš? - Páči sa ti to!

Dajte dlaň dopredu.

- Ako si robíš srandu? - Páči sa ti to!

Nafúknite líca a jemne ich udrite päsťami.

- Ako sa vyhrážaš? - Páči sa ti to!

Potraste prstom dopredu alebo jeden na druhého.

Dychové cvičenia „Objím sa“ (pri chôdzi). Pochodujeme na mieste. "Prestaň, raz, dva" .

Súhrn okamžitého vzdelávacie aktivity v telesnej výchove v seniorskej skupine „Veselé švihadlo“

Cieľ: Optimálna realizácia oblastí zdravia, vzdelávania a výchovy telesná výchova, podporovať zdravie detí.
Úlohy:
-naučiť deti cvičiť so švihadlom, vyskladať rôzne figúrky na koberec pomocou švihadla;
- upevniť schopnosť prekračovať a preskakovať lano, ktoré sa pohybuje;
- cvičiť schopnosť vykonávať rôzne druhy chôdza a beh s predmetom v ruke;
- rozvíjať obratnosť, koordináciu pohybov;
- formovať u detí životne dôležité motorické zručnosti a zručnosti podporujúce zdravie;
- vychovávať správny vzťah detí k telesnej výchove.
Vybavenie:švihadlá podľa počtu detí.

Priebeh lekcie:

inštruktor: Priatelia, dnes máte nezvyčajnú lekciu. V čom je nezvyčajná, v čom sa líši od iných hodín telesnej výchovy? (odpovede detí). Povedz mi, vadí ti, že lekciu vediem ja a nie tvoj milovaný...?
Už sme sa stali priateľmi, ale dnes sú vo vašej sále hostia, darujte im svoje úsmevy a dobrá nálada!

inštruktor: Dnes som k vám neprišiel sám, ale spolu s mojím asistentom! (s dievčaťom z prípravná skupina) Bol by som veľmi rád, keby ste sa s ňou stali dobrými priateľmi. A moja asistentka tiež neprišla sama, ale so svojou priateľkou Skakalochkou! Som si istý, že vám pomôže stať sa silným, obratným a vytrvalým. A na začiatok sa musíme športovo pozdraviť! Kto mi povie ako to je?

(Natiahnite lano pred deti tak, aby sa pozdĺž neho zoradili a povedzte „Fizkult-Ahoj“).
Teraz vás pozývam sadnúť si ako ja na koberec a vypočuť si rozprávku o švihadle.

Príbeh o malom švihadle.
V malom meste žila nezvyčajná rodinka - rodina švihadiel: otec - švihadlo, mama - švihadlo a malé švihadlo. Papa Rope pracoval v telocvičňa, bol vždy zaneprázdnený deťmi a nemohol Skakalochke venovať toľko pozornosti, koľko bolo potrebné, aby bola šťastná. Mama mala veľa domácich úloh a tiež rada chodila za svojimi priateľkami.
Švihadlo sa veľmi nudilo sedieť doma, nevedela si vybrať činnosť podľa svojich predstáv. Často plakala v kúte - tak chcela niečo robiť, niečo sa naučiť. A raz prišla do Skakalochky jej krstná mama Fairy Rope, uvidela uplakanú krstnú dcéru a rozhodla sa jej pomôcť. "Ak chcete v živote niečo dosiahnuť, musíte ísť do školy," povedala víla. Ale na teba je ešte skoro, lebo si malá. Do školy sa treba pripraviť. A čarovné miesto, kde to deti robia, sa volá škôlka. Pomôžem ti dostať sa do škôlky, mám kamarátku zo škôlky. Spolu s deťmi sa budete hrať, učiť, zabávať a, samozrejme, pripravovať do školy.“
Malá švihadlo bola veľmi šťastná, poďakovala svojej krstnej mame a radostne začala točiť a spievať:
Som skipper, nudím sa
Ležať doma na podlahe
Víla prišla do môjho domu
Pomohol mi vstať!
Našla som sa v škôlke
Žil, radoval sa!
Deti spolu skáču
Je čas, aby sme skočili!

inštruktor: Tak malá Skakalochka, tvoja sa dostala do škôlky. A po nej prišli ďalšie švihadlá, ktoré sa chcú tiež veľa naučiť. Chcete im pomôcť? (odpovede detí)

Ďakujem, myslel som, že máte láskavé a súcitné srdcia. A na začiatok predstavíme našim hosťom Skakalochek telocvičňu.

(Stavanie detí v stĺpci, laná sú štyrikrát zložené, spustené dole)

Úvodná časť.
Normálne chodiace ruky s lanom sú spustené dole.
Chôdza po špičkách, ruky so zdvihnutým lanom.
Chôdza na pätách lana za lopatkami.
Chôdza s vysokými kolenami, švihadlo pred sebou, deti by mali na lano dosahovať kolenami.
Bočný cval pravou, potom ľavou stranou, lano pred vami.
Zvyčajné švihadlo na ramenách.
Normálna chôdza, švihadlo za chrbtom (ľahká masáž chrbta švihadlom).

Dychové cvičenie „Sneh bude držať pohromade". Kráčajte na mieste, nadýchnite sa nosom, vydýchnite, ako hovoríte „vrznutie-vrčanie-vrčanie“.

Vizuálna gymnastika.
Lano doľava, lano doprava,
Hore a dole. A všetko odznova!

Budovanie detí v kruhu.

inštruktor: Takže sme mali krátku prehliadku nášho švihadla! A teraz je čas povedať a ukázať jej, ako prebieha deň v škôlke. A kto mi povie, ako začína každé ráno v škôlke?
deti: S nabíjaním!

Hlavná časť.

Súbor všeobecných rozvojových cvičení.
1. "Otočme sa doprava, otočme sa doľava." I.p .: ležať na chrbte, nohy spolu, kolená ohnuté, ruky s povrazom na vrchu. Otočte nohy doprava, ruky doľava, návrat do SP, nohy otočte doľava, ruky doprava, návrat do SP. (Opakujte 5-krát).
2. "Hojdacie kreslo". I.p .: ležať na chrbte, švihadlo v rukách. Uchopte kolená lanom a švihnite dopredu, dozadu, doprava, doľava. (Opakujte 5-krát).
3. "Späť." I.p .: stojaci na všetkých štyroch, ruky na lane, ktoré leží na podlahe. Odstúpiť pravá noha späť, návrat do SP, ľavú nohu späť, návrat do VP. (Opakujte 6-krát).
4. "Nohy vyššie nad zemou." I.p.: sedenie, dôraz na predlaktia, nohy ohnuté, päty sú na podlahe, rukoväte lana sú v rukách, jeho stred je zahnutý do stredu chodidla. Natiahnite nohy dopredu, potiahnite lano, zdvihnite rovné nohy hore, spustite nohy dole, vráťte sa vi.p. (Opakujte 5-krát).
5. "Pozrime sa okolo." I.p.: kľačanie, ruky pred hrudníkom. Odstúpiť pravá ruka na stranu, návrat do SP, ľavú ruku na stranu, návrat do VP. (Opakujte 6-krát).
6. Pokrútime hlavami. I.p .: stojace, nohy spolu, lano je štyrikrát zložené, spustené nadol. Otočte hlavu doprava, otočte hlavu doľava, predkloňte hlavu, zakloňte hlavu dozadu. (Opakujte 8-krát).
7. "Ukáž mi lano." I.p.: nohy na šírku ramien, ruky s povrazom dole. Predkloňte sa, natiahnite ruky, vráťte sa vi.p. (Opakujte 7-krát)
8. "Drep". I.p.: päty k sebe, ponožky od seba, ruky s povrazom dole. Drep natiahnite ruky dopredu, vráťte sa vi.p. (Opakujte 6-krát).
9. Skákanie dopredu a dozadu na dvoch nohách cez lano, ktoré leží na podlahe.

inštruktor: Po vyučovaní sa deti zabávajú hraním rôznych hier. Takže naše švihadlo sa tiež rádo zabáva. Chcete sa s ňou hrať?

Hlavné typy pohybov.
1. Hra "Vysoká - nízka." Ak dvaja ľudia zdvihnú lano vysoko, musíte pod ním bežať (4-krát), ak je spustené nízko, musíte ho preskočiť (5-krát)
2. Hra "Rybársky prút". Skákanie cez lano, ktoré dospelý točí v kruhu. Deti sú ryby, dospelí rybári. Kto nestihol preskočiť lano, ten sa chytil na návnadu. (v oboch smeroch 6-krát)
3. Hra "Brook". Dvaja ľudia ťahajú lano, výška od zeme je 4-5 centimetrov a začnú ním pomaly pohybovať, potom sa výška lana a rýchlosť vĺn zvyšujú.
4. Vonkajšia hra "Potoky a jazerá". Deti sa rozdelia do dvoch družstiev v každom družstve, určí sa kapitán, v rukách ktorého má lano, za hrania hudby deti behajú, len čo hudba utíchne, vedúci vysloví slovo pre potoky alebo jazerá. Ak sa potoky musia zoradiť jeden po druhom v stĺpci a vziať lano do pravej ruky, ak jazerá, musíte urobiť kruh a chytiť lano oboma rukami.

Dychové cvičenia.
- Rozloženie figúrok zo švihadiel.
- Komplexné "Listy".

1. "Písmeno A". Základný postoj, nohy od seba, ruky zložené na hrudi.
2. "Písmeno G". hlavný stojan, ľavá ruka odobraté nabok.
3. "Písmeno D". Široký postoj, nohy od seba, polodrep, ruky hore s tlieskaním nad hlavou.
4. "Písmeno K". Ľavá noha odložené na palec na nohe, ľavá ruka hore nabok.
5. "Písmeno M". Široký postoj, predklon nadol, dlane k sebe.
6. "Písmeno T". Hlavný postoj, ruky do strán.

Dychové cvičenia pre "veselú náladu" I.p.: hlavný stojan. Hladký nádych a výdych povedzte "Ha-ha-ha!" Nakreslite písmeno "X".

inštruktor: A nie nadarmo sme teraz zobrazili dobrú náladu, ukázali písmeno „X“, prečo si myslíte?
(odpovede detí)

inštruktor: Pretože dnes sme urobili dobrý skutok, dobrý skutok a hlavne sme urobili veľa dobrého a užitočného pre naše zdravie!


Deti 5-6 rokov

Športový projekt Taká vzrušujúca klasika

Jún, júl, 21. august hodiny telesnej výchovy na leto v seniorskej skupine MŠ

Kalendárový plán telesnej výchovy na leto

Seniorská skupina

Úlohy:
Posilniť zručnosti získané na hodinách telesnej výchovy:

  • rôzne druhy chôdze a behu;
  • stavanie v kruhu, v stĺpci, v rade, v dvoch stĺpcoch, dvoch líniách, schopnosť otvárať sa v kruhu, v stĺpci, v rade s vystretými rukami, vykonávať obraty;
  • udržiavať rovnováhu v stoji na jednej nohe, pri chôdzi na kladine, gymnastická lavica, pri prekročení predmetov, po behu;
  • vykonávať skoky na mieste, na dĺžku z miesta, na dĺžku z rozbehu, cez predmet, na dvoch nohách pohyb vpred, cez lano;
  • vykonávať plazenie pod oblúkom, lezenie po gymnastickom rebríku;
  • vykonávať hádzanie do diaľky, na cieľ, cez lano, do ringu, hádzať, chytať a trafiť loptu

Opravné úlohy:

  • vytvoriť správne držanie tela;
  • vykonávať prevenciu plochých nôh;
  • zlepšiť funkciu dýchania;
  • rozvíjať koordináciu pohybov.
Úvodná časť: Formácia v rade, formácia v stĺpci. Chôdza v kolóne je normálna, s vysokým zdvihom kolena, beh je normálny, so zmenou tempa, so zmenou smeru vo všetkých smeroch. Konštrukcia pre všeobecné rozvojové cvičenia: okrúhla, v línii na vystretých rukách, voľná

1
Športovo-hudobná generálka oslava začiatku leta
2
vonkajší rozvádzač
Herné cvičenia

  • Kto je viac - skákanie cez švihadlo na mieste
  • Kto je ďalší - skákanie cez švihadlo vpred
  • Štafetový pretek

"prázdne miesto"
3
vonkajší rozvádzač bez položiek
Herné cvičenia s prvkami bedmintonu

  • Porazte loptičku
  • smeny
  • bedminton

"beh"
4
vonkajší vypínač s guľou
Herné cvičenia s futbalovými prvkami

  • Dribling
  • Prihrávanie lopty
  • Kopnite loptu do brány

Futbalový zápas
5
vonkajší rozvádzač bez položiek
Herné cvičenia s prvkami hry "Mestá"

  • Zostavte si postavu
  • zraziť postavu
  • Kto je narade

Hra "Mestá"
6
Herné cvičenia: -

  • hodiť-chytať
  • Kto urobí menej skokov
  • Posaďte sa
  • Hoďte loptu do bránky

7
Športový oddych
8
vonkajší rozvádzač s guľou
Udržujte rovnováhu v stoji na jednej nohe po dobu 10 sekúnd
Skok do diaľky v stoji
Chytanie a hádzanie lopty navzájom zospodu
Lezenie po rebríku v telocvični
P / a "Nezostávajte na podlahe"
9
Herné cvičenia -

  • Výučba lopty s prvkami basketbalu
  • Vhoďte loptu do ringu
  • Nenechajte sa chytiť
  • Súťaž "Preneste položku"

10
vonkajší rozvádzač bez položiek
Kruhový tréning s použitím neštandardného vybavenia športové ihrisko"zastaviť"
11
vonkajší rozvádzač s kockami
Chôdza na bočnom kroku gymnastickej lavice
Skákanie cez kocky
Hádzanie kockou do diaľky ľavou a pravou rukou

P / a „Rýchlo to vezmi, rýchlo to polož“
12
Letný športový festival
13
vonkajší vypínač s guľou
Chôdza a beh serpentín medzi pneumatikami
Skákacie lano na dvoch nohách
Vyhodenie lopty a jej chytenie oboma rukami aspoň 10-krát za sebou
Zaliezanie do horného krúžku stojana
P / a "Dobehnite svoj pár"
14
vonkajší rozvádzač bez položiek
Chôdza na gymnastickej lavici s prešľapovaním cez kocky
Skákanie na dvoch nohách okolo vás na 4 body
Odhoďte kocky
Plazenie po štyroch na gymnastickej lavičke
"Nezostávajte na podlahe"
15
Herné cvičenia

  • Robte to ako ja, deti predvádzajú cvičenia
  • Vyššie nohy nad zemou
  • Skok na dva skoky

16
vonkajší rozvádzač s kockami
Po spustení udržujte rovnováhu, dokončite úlohu
Skákanie na dvoch nohách pohybujúce sa vpred
Hádzanie na cieľ
Lezenie cez vysoké pneumatiky
P / a "Salki-záchrana"
17
vonkajší rozvádzač bez položiek
Chôdza na kladine
Skákanie z obruče na obruč, obruče
Hádzanie kockou do diaľky
Plazenie sa po štyroch na štátnu hymnu. tabuľu
P / a "pasca na myši"
18
Herné cvičenia

  • Zrkadlo
  • Dribling medzi pneumatikami s futbalovými prvkami
  • Vyskočiť
  • Presuňte predmet s prvkami súťaže

19
vonkajší rozvádzač bez položiek
Kruhový tréning s použitím neštandardného vybavenia športoviska
P / a "žaby"
20
vonkajší vypínač s guľou
Udržujte rovnováhu, keď stojíte na jednej nohe oči zatvorené 10 sek
Skok do diaľky z miesta, z behu
Hádzanie lopty cez lano
Plazenie pod oblúkom ľavá a pravá strana
P / a "Medveď a včely"
21
Herné cvičenia

  • SZO dlhší beh výdrž
  • Najšikovnejší s prvkami súťaženia
  • hodiť-chytať
  • Lano

Prečítajte si tiež →


Strana 1 z 12

Herná forma vedenia hodín telesnej výchovy vo vzduchu je jednou z najzaujímavejších a najbežnejších foriem detských aktivít. Hlavná vzdelávacia a rozvojová hodnota herné aktivity v tom, že slúžia ako prirodzená forma odovzdávania potrebného množstva vedomostí z oblasti telesnej kultúry deťom. Každá lekcia pozostávajúca z vonkajších hier rôzneho stupňa intenzity vám zároveň umožňuje riešiť dôležité úlohy zamerané na emocionálny, fyzický a duševný vývoj dieťaťa predškolského veku.

S cieľom optimalizovať motorická aktivita(ÁNO) detí v predškolskom zariadení sa veľká pozornosť venuje organizácii a riadeniu hier v prírode na hodinách telesnej výchovy. Výskum tohto problému v rokoch 2001-2003. bola vykonaná v GOU č. 1881 kompenzačného typu juhovýchodného okresu Moskvy - mestského experimentálneho areálu. Inštitúcia vytvorila potrebné podmienky pre každodennú telesnú výchovu s deťmi vo veku 4-7 rokov. Ihriská sú vybavené športovými a hernými komplexmi vrátane rôznych druhov výhod: na cvičenie chôdze a rovnováhy - polená, boomy rôzne výšky, gymnastické lavice; na skákanie- palice, obruče, kužele, laná; na jazdu, hádzanie, chytanie - závesné terče, lopty, kolky, ser-so, kruhové vrhače; na plazenie a lezenie - herné labyrinty, drevené schody. Telovýchovné vybavenie umožňuje vytvárať variabilné podmienky pre hracie cvičenia („Získaj predmet“, „Kto bude zbierať viac predmetov rovnakej farby, jedného tvaru“ atď.).

V procese hry deti robia veľa pohybov: chôdzu a beh na naklonenom boom, plazenie na gymnastických lavičkách, skákanie cez švihadlo, lezenie po schodoch, hádzanie lopty do kruhu atď. Zároveň prejavujú rýchlosť reakcie, obratnosť, vytrvalosť, ako aj odvahu, odhodlanie, vynaliezavosť a samostatnosť. Treba si uvedomiť aj pozitívnu úlohu využívania pomôcok pri hrách v prírode pre rozvoj vnímania priestoru a času, vrátane formovania zručností a schopností orientácie v prostredí. Na športových a detských ihriskách je dostatok priestoru pre deti, aby sa mohli voľne pohybovať a realizovať svoje kreatívne nápady.

Hracie hodiny telesnej výchovy sa konajú v stredných, vyšších a prípravných skupinách na vyučovanie denne na športovisku v teplom období. Pri vývoji obsahu tried sa poskytujú:

  • používanie rôznych druhov pohybov;
  • zahrnutie vonkajších hier rôznej intenzity: hry s behom, skákaním, šplhaním, hádzaním a hádzaním predmetov, súťažné hry, štafetové hry, športové hry a cvičenia ľudové hry, hry na orientáciu v priestore, hry na rozvoj pozornosti, obratnosti a presnosti pri vykonávaní rôznych úkonov.

Cieľom našej štúdie bolo študovať vplyv rôznych foriem kreatívneho DA na detský organizmus. Využili sme krokomer, meranie času, sledovanie tepovej frekvencie. Významné individuálne rozdiely boli odhalené v ukazovateľoch DA detí vo veku 4-7 rokov. Asi 60% sú hyperaktívne a sedavé deti s odchýlkami v psychofyzickom vývoji.

Pre hyperaktívne deti charakteristická je porucha pozornosti, ktorá im bráni sústredene, zreteľne a úplne plniť úlohy dospelého človeka. Vyznačujú sa agresivitou, konfliktnosťou, motorickou disinhibíciou, dezorganizáciou, nervóznosťou, impulzívnosťou, vznetlivosťou, premenlivosťou nálad. Majú zle vytvorené mechanizmy samoregulácie činnosti a správania. Treba im dať motorické úlohy na rozvoj oka, sily a presnosti hodu (gúľanie obruče, lopty do obojkov, hádzanie rôznych predmetov na cieľ zo vzdialenosti 3-6 m, hod. medicinbal spoza hlavy a z rôznych východiskových pozícií, kotúľanie lopty jednou rukou medzi predmetmi).

Spolu s hyperaktívnymi deťmi spôsobuje úzkosť sedavé deti. Spravidla často ochorejú a majú nejaké funkčné odchýlky. Vyznačujú sa nízkym DA, slabou vytrvalosťou, výrazným oneskorením vo vývoji hlavných druhov pohybu (beh, skákanie, hádzanie, hádzanie a chytanie lopty) od vekových štandardov. Sedavé deti si nie sú istí svojimi schopnosťami, odmietajú vykonávať zložité motorické úlohy a tiež sa zúčastňovať kolektívnych hier. Vyznačujú sa monotónnou nízkointenzívnou činnosťou s prevahou statickej zložky. Väčšina má zotrvačnosť, pasivitu, ľahostajnosť, citlivosť, plačlivosť, neochotu kontaktovať rovesníkov. Tieto deti sú vhodné na hry a cvičenia na rozvoj rýchlosti, rýchlosti pohybu a vytrvalosti, na prechod z jedného druhu činnosti na druhý.

Výskumné materiály svedčia: vyrovnané deti s priaznivou úrovňou ÁNO rýchlo sa naučiť pravidlá hier, obsah herných cvičení; stačí im výklad a jedna-dve ukážky učiteľa. Deti s nízkym DA potrebujeme spomalené zobrazenie jednotlivých prvkov pohybov s jasným, podrobným a opakovaným vysvetlením, prítomnosť priateľského a pokojného prostredia.

V hre dochádza k hromadeniu motorických skúseností. V procese hodín hrania deti cestujú do sveta rozprávok, napodobňujú činy hrdinov, preukazujú svoje motorické zručnosti a zručnosti, postupne si osvojujú návyk zdravý životný štýlživota. Okrem toho ovládajú rôzne akcie, učia sa ovládať svoje správanie.

Na rozvoj u detí schopnosť tvorivého riešenia problémov pri hrách vonku sme použili vyhľadávanie a experimentálne metódy(otázky, hádanky, karty, schémy atď.), ktoré pomáhajú prebúdzať predstavivosť, vytvárať herné obrázky, nové pravidlá, rôzne pohyby (tanečné, rytmické, športové), hrať sa s predmetmi a výhodami.

V priebehu vyučovania netreba zabúdať na interdisciplinárne prepojenia. Napríklad, keď deti skákajú žaby, učiteľ môže využiť svoje vedomosti o voľne žijúcich živočíchoch na porovnanie žiab a ropuch a klásť otázky o tom, čo majú spoločné a čím sa od seba líšia. Herná forma vedenia tried vo vzduchu prispieva k tomu, že v procese hry deti prejavujú záujem a kreativitu, rýchlejšie sa učia pravidlá.

Deti navštevujúce GOU č. 1881 majú druhú zdravotnú skupinu (funkčné poruchy pohybového aparátu), pri práci s nimi sa však veľká pozornosť venuje rozvoju vytrvalosti ako najdôležitejšiemu faktoru zvyšovania ich funkčných schopností. To je uľahčené predovšetkým správnou kombináciou fyzická aktivita rôznej intenzity, striedavo s aktívnym odpočinkom.

Každá hodina telesnej výchovy, ktorá sa počas teplého obdobia koná vonku, začína ľahkým joggingom. Aby sa udržalo určité tempo a rytmus behu a aby sa predišlo únave detí, učiteľ telesnej výchovy beží vpredu a učiteľ beží vzadu. Postupne z lekcie na lekciu sa vzdialenosť zvyšuje. Pre deti, ktoré ju len ťažko prekonávajú a potrebujú individuálne tempo behu, lekárska kontrola. Na základe komplexného vyšetrenia každého dieťaťa lekár dáva odporúčania týkajúce sa trvania a tempa behu, s prihliadnutím na schopnosti detí, aktívne sa zapája do všetkých športových a rekreačných aktivít. To vám umožní vytvoriť podmienky, za ktorých je každé dieťa schopné vykonávať záťaž, ktorá je pre neho uskutočniteľná, čo prispieva k jeho fyzický vývoj a telesný tréning.

Keď deti prekonajú jednu alebo druhú vzdialenosť (od 200 do 500 m), vykonávajú sa dychové cvičenia (niekoľkokrát počas hodiny). Deti by sa mali naučiť správne dýchať a vykonávať dychové cvičenia: to prispieva k rozvoju dýchacích svalov, najmä svalov, ktoré poskytujú hlbokú inšpiráciu.

2 juniorská skupina

JÚN

Voľný čas telesnej kultúry

1. Zábavná rozcvička.

Herné cvičenia

2. "Na moste" - chôdza a beh medzi šnúrami (š. 20cm).

3. „Roll and catch up“ – kotúľanie lopty dopredu.

4. Mobilná hra

"Vrabci a auto".

5. I.M.P. "Bublina".

1. Zábavná rozcvička – „Zajace“ – chôdza v kolóne po jednom, na signál – „zajac“ – deti predvedú skoky na mieste, na signál „žaby“. sadnite si, položte ruky na kolená. Beh v stĺpci jeden po druhom.

cvičenia:

2. „Funny Bears“ plazenie po štyroch s oporou o dlane a chodidlá.

3. Mobilná hra

"Chyťte komára."

4. I.M.P. "Vezmi vlajku."

1. Hra "Dupeme nohami."

2. Herné cvičenia:

"Výsadkári" - skákanie z gymnastickej lavičky.

3. "Žaby" - skákanie s propagáciou v kruhu).

4. I.M.P. "Ticho pri rybníku"

1. Zábavná rozcvička - "Autá" -

(chôdza a beh na tágo).

Herné cvičenia

2. "Statočné myši" - lezenie pod šnúru.

3. "Na moste" - na doske prekročte kocku v strede.

4. „Rýchlo prijmi

5. Chôdza v kolóne po jednom s pohybom rúk.

"Ahoj Leto!"

JÚL

ÚLOHY

1. týždeň

2 týždne

3 týždeň

4 týždeň

Voľný čas telesnej kultúry

Rozvíjať motorické zručnosti; rozvíjať túžbu cvičiť.

1. Hra "Nájdi svoju farbu."

2. Herné cvičenia:

3. „Od nárazu k nárazu“ – skákanie na dvoch nohách z obruče na obruč.

4. Mobilná hra

"Lietadlo".

5. I.M.P "Chodil, chodil a našiel."

1. Hra „Rýchlo zober“ (kocka, guľa, špendlík).

2. Herné cvičenia:

"Roll - catch" - gúľanie lopty oboma rukami k sebe.

3. "Funny Bears" - plazenie po všetkých štyroch v priamej línii.

4. I.M. P. "Čo je v taške?".

1. Zábavná rozcvička „Nedotýkať sa“ – chôdza a beh medzi predmetmi (kocky, kolky).

2. Hra "Hladký kruh".

3. Herné cvičenia:

"Na moste" - chôdza po naklonenej doske, voľne balansujúce rukami.

4. Mobilná hra

"Myši v špajzi."

5. Okrúhla tanečná hra.

Hra „Počúvajte signál“ (chôdza a beh na signál:

"Poďme bežať";

2. Hra „Všetci sa venujú športu“

3. Herné cvičenie

"Jazdiť a trafiť."

4. Vonkajšia hra „Sliepka a kurčatá“

5. I.M.P. detská voľba.

"Na návšteve slnka";

"Vtipné zajačiky";

"Návšteva rozprávky."

AUGUST

ÚLOHY

1. týždeň

2 týždne

3 týždeň

4 týždeň

Voľný čas telesnej kultúry

1. Hra „Kone“ – chôdza vysoko dvíhajúca kolená priemerným tempom –

"Kone prichádzajú", bežia na všetky strany.

2. Hra "Sliepka a kurčatá."

3. Hra "Žaby" - skákanie pozdĺž dráhy.

4. Hra "Električka".

1. Hra „Nájdi svoju farbu“ (trojfarebné vreckovky).

2. Herné cvičenia:

"Veselé vrabce" - plazenie pod šnúrou.

3. „Cez potok“ – skákanie na dvoch nohách cez laná.

4. Hra nízkej pohyblivosti

"Hádaj, kto kričí?"

1. Hra „Huňatý pes“.

2. Herné cvičenia:

"Roll - catch" - gúľanie lopty oboma rukami k sebe pod oblúkmi.

3. "Nedotýkať sa" - chôdza medzi kockami.

4. Hra „Chyťte komára“ (s skákaním na mieste)

1. Hra "Hladký kruh" - chôdza a beh v kruhu.

2. Herné cvičenia: „Od obruče k obruči“ – skákanie na dvoch nohách do obruče a von z obruče.

3. Hra "Opice".

4. Okrúhla tanečná hra.

"Funny games" - herné atrakcie;

"Preč s loptou" - hry vonku.

stredná skupina

JÚN

ÚLOHY

1. týždeň

2 týždne

3 týždeň

4 týždeň

Voľný čas telesnej kultúry

Rozvíjať motorické zručnosti; pestujte túžbu robiť cvičenia sami.

2. „Kto sa rýchlo dostane ku kolíkom“ – skákanie na dvoch nohách s realizáciou rôznych prekážok

3. Mobilná hra

"lietadlá"

4. I.M.P. "Obri a škriatkovia"

Herné cvičenia:

1. „Páry“ – chôdza v kolóne po jednom, chôdza vo dvojici

(náhradník)

2. „Hit do koša“ – hádzanie vreca na vodorovný cieľ.

3. Mobilná hra "Hoď - chyť"

4. I.M.P. "Čiapka a prútik"

Herné cvičenia:

1. "Lietadlá" - chôdza a beh (ruky do strán) po celej lokalite s otáčkami v rôznych smeroch.

2. „Neklesať“ – chôdza po polene, s bočným krokom s vakom na hlave.

3. "Hádzať - chytať" - hádzanie lopty jeden druhému, stojace v kruhu.

4. Mobilná hra

"Zajace a vlk"

5. Chôdza v kolóne po jednom s dychovými cvičeniami.

Herné cvičenia:

1. "Dobehni svoj pár."

2. Vtipné myši "- chodiace po prstoch" had "medzi kolkami.

3. Mobilná hra

"králiky"

4. I.M.P. "Kto odišiel"

Športové aktivity ku Dňu detí „Nech sa radujú deti na celej planéte“;

„Ľudové hry v prírode“.

"Červená, žltá, zelená."

JÚL

ÚLOHY

1. týždeň

2 týždne

3 týždeň

4 týždeň

Voľný čas telesnej kultúry

Rozvíjať motorické zručnosti; vychovávať túžbu aktívne sa zúčastňovať hier v prírode.

1. Hra "Farebné autá".

2. Herné cvičenia:

„Hit the skittle“ – hádzanie vreca na cieľ.

3. "Myši - norushki" - plazenie pod šnúrou bokom.

4. Herné cvičenia s loptou individuálne.

5. Vonkajšia hra

"Piloti".

Chôdza v kolóne po jednom.

1. Hra "Nájdi svoj dom."

2. Herné cvičenia:

„Výsadkári“ – zoskok z gymnastickej lavičky.

3 "Roll" - kotúľanie obruče medzi predmetmi.

4. Mobilná hra

"Pasce".

5. I.M.P. "Chlapi majú prísny poriadok."

1. Chôdza v stĺpci po jednom medzi kolíky. Ľahký beh na prstoch medzi kuželkami s hadom.

2. Škola lopty:

Udrite loptu na zem a chyťte ju oboma rukami;

Udrite loptu na zem, zatlieskajte a chyťte ju oboma rukami;

Udrite loptou o stenu, zatlieskajte a chyťte ju rukami.

3. Mobilná hra

"Lopta cez sieť".

4. Hra s nízkou pohyblivosťou podľa výberu detí.

1. Hra "Dobehni svoj pár."

2. Herné cvičenia: „Od hrbolčeka k hrbolčeku“;

3. „Quick bugs“ – plazenie po štyroch na gymnastickej lavici s oporou o dlane a kolená.

4. Mobilná hra

"Kone".

5. I.M.P. "Škrečok".

"Volanie džungle";

"Moja veselá zvučná lopta";

"Šťastné začiatky"

AUGUST

ÚLOHY

1. týždeň

2 týždne

3 týždeň

4 týždeň

Voľný čas telesnej kultúry

Rozvíjať motorické zručnosti; rozvíjať záujem o fyzickú aktivitu.

1. Hra "Chlapci majú prísny poriadok."

2. Hra "Buď prvý" - chôdza a beh v kolóne so zmenou vedúceho.

3. Štafeta "Prekážková dráha": - plazenie pod oblúkom rovno alebo do strán; chôdza s prešľapovaním cez šnúry.

4. Mobilná hra

"Nájdi si kamaráta."

5. I.M.P. "Muchy - nelietajú."

1. Mobilná hra

"Vodiči" - na červenú vlajku - chôdza na mieste, na žltú - chôdza po športovisku, na zelenú vlajku - beh na všetky strany.

2. Hra "Zabávači".

3. Herné cvičenie:

„Hádzanie loptičiek“ – hádzanie loptičiek medzi sebou dvoma rukami spoza hlavy.

4. Mobilná hra

"U medveďa v lese"

5. I.M.P. "Vtipná lopta"

1. Hra "Počúvajte signál" - chôdza v kolóne po jednom, na signál: "Motýle" - zastavte sa, mávajte rukami ako krídla, pokračujte v chôdzi, bežte na všetky strany.

3. "Priovzdaj - nespadni" - chôdza po kláde s bočným krokom, ruky na opasku.

4. Mobilná hra

"Autá".

1. Hra "Rýchlo si to vezmite."

2. Herné cvičenia: „Hod na kuželky“ – hádzanie vriec na cieľ.

3. "Myši - norushki" - plazenie pod šnúrou, bokom s loptou v ruke.

4. Herné cvičenia s loptou vo dvojici aj individuálne.

5. I.M.P. "Ticho pri rybníku"

Zápalky nie sú hračky pre deti;

"Vtipné hry" - hry-atrakcie.

seniorská skupina

JÚN

ÚLOHY

1. týždeň

2 týždne

3 týždeň

4 týždeň

Voľný čas telesnej kultúry

Rozvíjať motorické zručnosti; vzdelávať záujem o spoločné motorické akcie.

Téma: Buďte opatrní.

1. Hra „Nájdi si kamaráta“ – chôdza na všetky strany, chôdza a beh vo dvojici.

2. Hra „Zabávači

(s loptičkami)

3. Hra - štafetový beh

„Kto je najšikovnejší“ – beh s prekonávaním prekážok.

4. Herné cvičenie "Prines to - nespusti to."

5. Okrúhla tanečná hra na želanie detí.

Témou je „Sme športovci“.

Chôdza v kolóne po jednom, beh rôznymi smermi, prešľapovanie cez prekážky. Nepretržitý chod 1,5-2 min.

Hry-cvičenia:

1. "Na miestach";

2. "Kto je rýchlejší"

(skákanie po pravej a ľavej nohe)

3. Mobilná hra

"Párový beh"

4. I.M.P. "Rob ako ja".

Téma: "Vtipná lopta".

Chôdza s loptou:

Na prstoch, ruky s loptou hore;

Na pätách, ruky s loptou dopredu. Beh v kolóne so zastavením na signál: schovajte loptu za hlavu; stlačte loptu medzi nohami.

Basketbalové prvky:

Hádzanie lopty navzájom z hrudníka;

Dribling s loptou striedavo pravou a ľavou rukou;

Hádzanie lopty do koša oboma rukami z hrude.

Téma: "Rozprávkové štafetové preteky."

Hry - štafetové preteky:

1. Kocúr v čižmách "

2. "Jadro baróna Munchausena"

3. "Baba Yaga"

4. Mobilná hra

"Vlk a sedem kozliatok"

5. Chôdza v kolóne po jednom.

Športové aktivity ku Dňu detí „Nech sa radujú deti na celej planéte“;

„Ľudové hry v prírode“.

"Šťastná štafeta".

"Veľké preteky".

JÚL

ÚLOHY

1. týždeň

2 týždne

3 týždeň

4 týždeň

Voľný čas telesnej kultúry

Rozvíjať fyzické vlastnosti: obratnosť rýchlosť; pestovať priateľské vzťahy s protivníkom, zmysel pre kamarátstvo, vytrvalosť.

Chôdza a beh:

- "had" medzi mestami;

Mestská hra:

Hádzanie netopiera zo strany;

Vyradenie mesta z koňa (5-6m) a pol koňa (2-3m).

Téma: "Sme zábavní chlapci."

1. Herné cvičenie "Signál" - chôdza a beh iným tempom s prekonávaním prekážok, so zastávkami, so zmenou smeru a inými úlohami (na signál učiteľa).

2. "Zabávači"

3. Relé "Kto bude prenášať predmety rýchlejšie";

4. Mobilná hra

"rybársky prút"

5. Mobilná hra „Sme vtipní chlapci“;

Chôdza s rukami.

Téma "Komediálna olympiáda".

Zábavná rozcvička (rôzne druhy chôdze a behu)

Herné cvičenia:

1. Skok do diaľky

(najdlhší tímový skok je víťazný).

2. Lukostreľba. (hádzanie na vodorovný terč obyčajným lukom).

3. Štafetová hra„Beh na korčuliach“ (korčule sú nahradené galuskami).

4. Hra - štafetový beh

"bicyklovanie"

(bicykel bude nahradený gymnastickou palicou).

5. I.M.P. "Kto má loptu"

Téma: "Zábavné švihadlo."

Chôdza v kolóne po jednom

na ponožkách, na vonkajšej a vnútornej strane chodidla so zachovaním správne držanie tela. Ľahký beh, beh "had", v rôznych smeroch. Normálna chôdza.

ORU so švihadlom.

Herné cvičenia:

skákanie cez dlhé lano, stacionárne a hojdacie, cez krátke lano, otáčanie tam a späť.

Mobilná hra

"Rybársky prút"; Vytvorte figúrku (deti si figúrky vymyslia samy pomocou lana.

Chôdza v kolóne po jednom.

Voľný čas telesnej kultúry za účasti rodičov „Deň zdravia“; "Volanie džungle".

AUGUST

ÚLOHY

1. týždeň

2 týždne

3 týždeň

4 týždeň

Voľný čas telesnej kultúry

Rozvíjať obratnosť, rýchlosť reakcie, pestovať schopnosť kolektívneho jednania.

Téma: "Obruč je veselý pomocník a kamarát."

Chôdza v stĺpci po jednom, striedanie skokov na dvoch nohách z obruče na obruč. Zabehnutie rýchle tempo do rýchlosti.

ORU s obručou.

1. Herné cvičenie:

„Nemeškajte“ - skoky, pohyb vpred za kruh tvorený ležiacimi obručami o 3-4 menej ako je počet hráčov. Na signál sa postavte do obruče.

"Ride straight" - rolovanie obruče rovno.

2. Hra - štafetový beh:

"Posuňte obruč."

3. Mobilná hra

"Postava s obručou."

4. Chôdza v kolóne po jednom s obručou v ruke.

Konverzácia "Učíme sa hrať futbal."

ORU s loptou.

Hra "Sme zábavní chlapci."

1. Herné cvičenia:

2. Presný kop "- odpálenie lopty pravou a ľavou nohou v danom smere.

3. „Vezmi loptu do bránky“ – prihrávanie lopty medzi predmety a okolo nich so zatlačením lopty do bránky.

4. „Nepúšťaj loptu“ – prihrávanie lopty nohou k sebe.

5. „Hit the ball“ – úder loptou o stenu.

Téma: "Ľudové hry vonku."

Loptové hry:

1. Gawker.

2. "Preteky loptičiek".

Hra na skok:

"Vrece".

Bežecké hry:

1. "Koľaje";

2. "Prázdny priestor".

I.M.P. "More je znepokojené."

bedminton.

bočný krok vpred, ruky na opasku;

Bočný krok s podrepom, ruky na opasku. Beh v kombinácii s inými typmi pohybov: pohyb vpred so skokmi; so zastavením na zvukový signál.

Vonkajší rozvádzač s bedmintonovou raketou.

Cvičenia:

Klopte do loptičky raketou a snažte sa trafiť viackrát (v stoji a v pohybe.

Bitie loptičky raketou v danom smere.

Hra "Pekáč v kruhu."

Štafeta "Nos loptičku a nepusti ju."

Zápalky nie sú hračky pre deti;

"Funny games" - hry, atrakcie "Fun hour";

"Deň bežcov"

Literatúra:

1. Penzulaeva L.I. mobilné hry a herné cvičenia s deťmi 3-5 ročnými.- M.: Humanit. Ed. stredisko VLADOS, 2000.-112s.

2. Anisimová M.S., Chabarová T.V. Motorická aktivita juniorov a stredných predškolskom veku. - SPb.: LLC "Vydavateľstvo" CHILDHOOD-PRESS", 2012.-208s. (Metodický komplex programu "Detstvo").

3. Telesná kultúra a zdravie práca v predškolskej vzdelávacej inštitúcii: z pracovných skúseností, Avt.

4. Osokina T.I. Telesná kultúra v škôlke. -3.vyd., Rev.-M.: Osveta, 1986.-304 s.- (MŠ vychovávateľka B-ka).